Späť Verzia pre tlač

Hodvábna cesta začína mať jasnejšiu podobu

11. 09. 2017

ImgCont/1_New_image/FotoPressDep/Hong Kong.jpg

Minister financií Peter Kažimír sa v Hong Kongu zúčastnil druhého ročníka summitu Belt and Road (Hodvábna cesta). Na summite, za účasti vládnych predstaviteľov, investorov a finančných inštitúcií zo 48 krajín, sa hlavná pozornosť venovala téme investičných príležitostí súvisiacich s realizáciou projektu, ako aj úlohe Hong Kongu ako finančného centra – „From action to Vision“.
 
Cieľom konferencie bola výmena názorov a preskúmanie nových obchodných príležitostí. Na tohtoročnom summite sa zúčastnilo približne 40 rečníkov a asi 2400 účastníkov.
 
Najvyššia predstaviteľka Hong Kongu Carrie Lam zároveň oznámila, že Peking a Hong Kong pracujú na ďalšej strategickej, ekonomickej a obchodnej dohode v oblastiach aktivizovania kapitálu, investícií do infraštruktúry a obchodu, čo sú oblasti priamo zapojené do projektu novej Hodvábnej cesty.
 
Slovensko má ambíciu aktívne sa zapájať do rozhovorov a implementácie projektu One Belt One Road. Summitu sa zúčastnili vládni predstavitelia, zástupcovia medzinárodných inštitúcií, ako aj súkromný sektor a experti na danú tému, krajín tzv. „One Belt One Road“.
 
Hodvábna cesta prechádza viac než 60 krajinami a očakáva prepojenie ekonomického potenciálu krajín nachádzajúcich sa na daných trasách smerom do Európy. Cieľom je vytvoriť prepravné kanály, zvýšiť ich kapacitu a zároveň šetriť administratívne a tranzitné náklady.
 
Následne sa v rámci pracovnej cesty minister financií, spoločne so štátnou tajomníčkou MF SR Danou Meager, stretli s ministrom financií Hong Kongu, Paulom Chan. Spoločne hovorili predovšetkým o možnostiach výmeny informácií o slovenských daňových subjektoch s aktivitami v Hong Kongu.
 
„Hong Kong je bránou do a z Ázie a pre nás je nesmierne dôležité prehlbovať a rozširovať vzájomnú spoluprácu“, uviedol minister Kažimír a dodal, že „samozrejme nie sme limitovaní len samotným projektom One Belt One Road. Naopak, je tu mnoho možností v inovatívnej časti ekonomiky, s dôrazom na start up či fintechy“.

Na stretnutí s ministrom obchodu a ekonomického rozvoja Hong Kongu Edwardom Yau Tang-wahom obaja partneri hovorili o možnostiach prehlbovania ekonomickej spolupráce ako na vládnej úrovni tak na úrovni podnikateľského sektora.

Viac informácií o Belt and Road Summit nájdete tu:
http://www.beltandroadsummit.hk/en/information_centre/about_bars.html
http://beltandroad.hktdc.com/en/belt-and-road-basics

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR