Späť Verzia pre tlač

Prepočítavací kurz eura a koruny je 30,1260

19. 11. 2008

Rada Európskej únie na úrovni ministrov financií členských štátov Európskej únie (ECOFIN) na svojom zasadnutí 08.07.2008 v Bruseli stanovila neodvolateľný prepočítavací koeficient medzi eurom a slovenskou korunou (konverzný kurz) na úrovni 1 € =30,1260 Sk.

V súlade s predchádzajúcim rozhodnutím Rady, Slovenská republika sa dňom 1. januára 2009 stane súčasťou eurozóny, v poradí 16. krajinou Európskej únie, ktorá používa spoločnú menu euro. Konverzný kurz bude účinný na prepočet a výmenu korún za eurá od 1. januára 2009.

Počnúc jeho stanovením až do konca roku 2008 bude konverzný kurz slúžiť na účely duálneho (dvojakého) zobrazovania cien a iných finančných hodnôt. Všetky reálne zmenárenské operácie medzi slovenskou korunou a eurom sa až do konca roku 2008 budú naďalej uskutočňovať podľa trhového kurzu.

"Som maximálne spokojný, vstup do eurozóny je historickým úspechom pre Slovensko. Je to hlavne veľký úspech pre ľudí, pričom úroveň tohto kurzu je taká, že nepoškodzuje ani podnikateľský sektor. Je to dobrá správa pre celú spoločnosť. Sme naozaj radi, že sme sa dostali do tohto štádia a bol nám definitívne umožnený vstup do eurozóny. V rámci procedúry sme sa dostali na hranicu maximálnej možnosti zhodnotenia kurzu slovenskej koruny. Od nástupu súčasnej vlády kurz posilnil približne o 24 %, čo je výrazné posilnenie koruny," komentoval stanovenie kurzu minister financií Ján Počiatek.

Komentár štátneho tajomníka MF SR Františka Palka

Oficiálna stránka zavedenia eura v SR
Stránka vládneho splnomocnenca pre zavedenie eura v SR