Späť Verzia pre tlač

Slovensku sa bude naďalej dariť

27. 01. 2017

Ratingová agentúra Standard and Poor’s (S&P) v piatok potvrdila Slovensku rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom. Na najbližšie roky predpovedá našej krajine rýchly ekonomický rast, znižovanie dlhu a pokračujúci záujem zo strany investorov. Podľa hodnotenia sa tak Slovensku bude v najbližšom období dariť.

Agentúra vo svojom hodnotení očakáva ekonomický rast Slovenska v období rokov 2017 až 2020 na úrovni približne 3 % ročne. S&P tiež pozitívne hodnotí relatívne nízky externý dlh našej krajiny a očakáva postupné znižovanie verejného dlhu, ktorému okrem stabilného ekonomického rastu napomáhajú aj opatrenia vlády na zlepšovanie výberu daní.

Slovensko zostáva atraktívnou krajinou pre zahraničné investície. Pokračujúca výstavba závodu Jaguar – Land Rover pri Nitre so sebou podľa očakávaní pritiahne ďalšie zahraničné investície dodávateľských firiem v objeme približne 100 miliónov eur. Tieto zahraničné investície privedú k tvorbe nových pracovných miest.

Slovenský bankový sektor zostáva stabilný a dobre kapitalizovaný (priemerne 17,3 % podľa údajov z tretieho štvrťroka 2016) a podiel nesplácaných úverov je na prijateľnej úrovni (približne 5 %).

Zvyšovanie ratingu Slovenska však podľa agentúry S&P v súčasnosti obmedzujú štrukturálne problémy, ako najmä regionálne rozdiely, starnutie populácie a pretrvávajúca dlhodobá nezamestnanosť.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR