Späť Verzia pre tlač

Slovenská ekonomická delegácia na pracovnej návšteve Iránu

07. 03. 2017

Delegácia Slovenskej republiky vedená podpredsedom vlády SR pre investície a informatizáciu Petrom Pellegrinim, ktorej členmi sú minister financií Peter Kažimír, minister hospodárstva Peter Žiga a slovenskí podnikatelia odcestovala na oficiálnu pracovnú návštevu Iránu.

Cieľom cesty je pokračovať v rozvoji hospodárskej spolupráce a hľadať nové možnosti pre rozvoj priamych kontaktov podnikateľov oboch krajín.

Hlavnou témou pondelňajšieho programu slovenskej delegácie bol rozvoj vzájomných vzťahov v oblasti vedy, výskumu, inovácií, technológií či vzdelávania. "Irán má teraz novú vlnu odpútania sa od ropného priemyslu a hľadá aj iné možnosti rozvoja ekonomiky, aj vzhľadom na ceny ropy. Pre budúci vývoj tejto krajiny je dôležité, aby sa pretransformovalo hospodárstvo aj na iné oblasti," uviedol v Teheráne Pellegrini.

O tejto téme rokovala slovenská delegácia s iránskym viceprezidentom pre vedu a technológie Sorenom Sattárím. "Hovorili sme s pánom viceprezidentom aj o možnosti výmeny našich vedcov a výskumníkov, prípadne skúsiť niektoré projekty, kde by mohli na niektorých úlohách spoločne robiť výskumníci zo Slovenska a z Iránu," priblížil podpredseda vlády. V tejto súvislosti by na aktuálnu návštevu krajiny mala nadviazať ďalšia pracovná misia. Spolupracovať by na tom malo ministerstvo školstva či Slovenská akadémia vied (SAV).
   
Ďalšia diskutovaná téma sa týkala vzájomnej výmeny študentov. Od januára tohto roka bol totiž Irán opäť zaradený na zoznam krajín, ktoré sa môžu uchádzať o štipendiá na Slovensku. "Mohol by to byť impulz na nárast počtu iránskych študentov na Slovensku. Mnoho iránskych študentov už na Slovensku študuje, ale po vlastnej línii, nie cez štipendijný program," doplnil.

Delegácia má počas štvordňovej oficiálnej návštevy plánované rokovania s najvyššími predstaviteľmi exekutívy Iránu, napríklad s prvým viceprezidentom Eshákom Džahángírím, viceprezidentom pre vedu a techniku Sorenom Sattárím, ministrom hospodárstva a financií Alím Tajjebniom a s ministrom priemyslu, baní a obchodu Mohammadom Rezom Nematzádem. Počas cesty by mali slovenskí predstavitelia vystúpiť aj na podnikateľských fórach venovaných priemyselnému vývoju a modernizácii. Delegácia by sa mala vrátiť späť do vlasti v stredu 8. marca.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

o