Späť Verzia pre tlač

Čerstvé skúsenosti z prechodu na euro na Malte

19. 03. 2008

V dňoch 12.-14. marca 2008 uskutočnil pracovnú návštevu Slovenska predseda maltského Národného výboru pre zavedenie eura Alan Camilleri.  Cieľom jeho rozhovorov so slovenskými partnermi bolo sprostredkovanie skúseností z prípravy a prechodu na používanie eura na Malte, ktorá zaviedla euro 1. januára 2008.

Zo skúsenosti Malty na základe monitorovania cien, vyplýva, že ceny najčastejšie nakupovaných potravín v januári po zavedení eura oproti decembru minulého roka, vzrástli o 0,4 %, čo je podľa Camilleriho ešte menej ako v rovnakom období pred rokom. "Občania na Malte majú pocit, že ich zavedenie eura nepoškodilo," doplnil. Camilleri.

Z 300 sťažností od občanov z dôvodu zvyšovania cien, sa na Malte následne v 110 prípadoch ceny znížili na úroveň z decembra 2007, 90 žiadosti bolo neoprávnených a vo zvyšných prípadoch šetrenie ešte stále pokračuje. Takmer 90 % z maloobchodných predajcov, čo predstavuje asi 8 000 tis. subjektov, sa na Malte zapojilo do kampane zameranej na spravodlivú cenotvorbu, ktorej cieľom bolo zabrániť neodôvodnenému nárastu cien.

Podľa Camilleriho Malťania očakávali, že prechod na euro bude ťažší, ako v skutočnosti bol. Taktiež sa obávali výskytu podvodov a pokusov o zneužitie, čomu sa podľa neho podarilo zabrániť. Obyvatelia Malty si taktiež mysleli, že im bude dlhšie trvať zvyknúť si na novú menu. K tomu, že sa Malte podarilo úspešne zaviesť novú menu, podľa neho prispela najmä intenzívna komunikačná kampaň, ktorá trvala vyše jedného roka, ako aj silná ochrana spotrebiteľa. Malta zaviedla špeciálnu legislatívu, vďaka nej, kto zvýšil neopodstatnene ceny musel ich znížiť, alebo dostal pokutu.

Počas trojdňového pobytu v Bratislave sa A. Camilleri stretol so splnomocnencom vlády SR pre zavedenie eura Igorom Barátom, viceguvernérom Národnej banky Slovenska Viliamom Ostrožlíkom, štátnym tajomníkom ministerstva financií Petrom Kažimírom, s pracovníkmi NBS zabezpečujúcimi informačnú kampaň o zavedení eura, s predstaviteľmi komunikačnej agentúry a taktiež s pracovnými  skupinami na zavedenie eura na Ministerstve hospodárstva SR a pri Ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny.

Alan Camilleri podrobne opísal technické prípravy na zavedenie eura, informačnú kampaň, podporu príprav medzi podnikmi a schému na udržanie stabilných cien pri prechode na euro. Podľa jeho slov „dôkladné prípravy na zavedenie eura sa Malte veľmi vyplatili a dnes je euro  bezproblémovou súčasťou života tamojších obyvateľov.

Návšteva p. Camilleriho je v poradí druhou maltskou expertnou misiou na Slovensku po februárovej návšteve člena Bankovej rady Centrálnej banky Malty Alfreda De Marca zodpovedného za menovú politiku a medzinárodné vzťahy. O vyslanie maltských expertov na konzultácie na Slovensko požiadal predseda vlády SR Róbert Fico svojho maltského partnera Lawrenca Gonziho počas osláv zavedenia eura na Malte 12. januára 2008.

Zvukový záznam tlačovej konferencie 14.03.2008
Fotogaléria

Oficiálna stránka zavedenia eura v SR
Stránka vládneho splnomocnenca pre zavedenie eura v SR

Kontakt: Kancelária splnomocneneca vlády SR pre zavedenie eura, Ministerstvo financií SR, tel.: +421 2 59582044, euro@finance.gov.sk