Späť Verzia pre tlač

Deň eura v krajských mestách

24. 09. 2008

Celoslovenské podujatie Deň eura, ktoré v sobotu usporiadali Ministerstvo financií SR a Národná banka Slovenska, navštívili tisíce ľudí vo všetkých slovenských krajských mestách. Okrem kultúrneho programu v podobe vystúpenia populárnych slovenských interpretov boli na hlavných námestiach najväčším lákadlom špecializované infostánky. V nich sa návštevníci dozvedeli všetko dôležité o zmene meny, o eurozóne, o duálnom zobrazovaní cien, či ochrane spotrebiteľa. Odborne vyškolené hostesky záujemcov oboznamovali aj s ochrannými prvkami bankoviek a metódami ich rozoznávania. Mimoriadne úspešný bol eurokvíz – v ňom si návštevníci v hre o rôzne ceny overovali svoje znalosti o spoločnej mene a jej zavedení na Slovensku. Najmä deti ocenili aj stretnutie s maskotom – europanáčikom – ktorého sme doteraz poznali len z televíznych spotov.

Podľa vládneho splnomocnenca pre zavedenie eura Igora Baráta Deň eura splnil svoj cieľ tým, že ľudí nie len zaujal, ale určite ďalej zvýšil aj ich informovanosť. „Prekvapili ma znalosti desať-dvanásťročných detí v Banskej Bystrici. Chvíľu som sa zahral na učiteľa, skúšal ich a ukázali obdivuhodne dobré znalosti prakticky všetkého, čo potrebuje človek o eure vedieť“, dodal Barát. Menšie deti využili možnosť sa zabaviť v detskom stane, kde hravou formou získali vedomosti o eure a za úspechy boli odmenené darčekmi.

Učiteľka strednej školy Ivana Mráziková sa zúčastnila na podujatí v Trenčíne aj so svojou dcérkou Veronikou "Je to zábavné a poučné nielen pre deti, ale samozrejme pre nás všetkých. Dobré je, že to čo sme už vedeli sme si tu dnes mohli ešte aj overiť. Dosť nám pomohli prezentačné materiály. A veľmi zaujímavý je stánok s potravinami, kde sú názorné ukážky. Dcérka aj súťažila – skladala eurové bankovky, mince, všetko sa nám páčilo."

Fotogaléria