Späť Verzia pre tlač

Prvých 100 dní

22. 10. 2010

Čo sme našli...
+ Úrad ako taký v pomerne uspokojivom stave. Ľudia a procesy sa za štyri roky zásadne nemenili, takže sa dalo hneď pustiť do práce. Ministerstvo si aktuálne obnovuje certifikáciu EFQM.
- Plytvanie na každom kroku: škandalózny prenájom obrazov, mediálne tréningy, faktúry hovorkyne Smeru, cestovateľské úlety (trojdňová služobka kvôli trojhodinovému programu v zahraničí)...
- Katastrofálny stav v informatizácii. Zle pripravené a predražené projekty, vyhodené stovky miliónov eur, zmluvy preveruje MF SR, NKÚ i OLAF. (Viac na tlačovej konferencii s pani premiérkou na budúci týždeň.)
- Absolútne nulová príprava rozpočtu verejných financií na rok 2011 a lajdácky pripravený rozpočet na tento rok, kde naprojektované čísla zďaleka nezodpovedajú realite. Bývalý minister síce tvrdí, že zanechal rezervu v objeme zhruba 300 mil. €, avšak neplánované navýšenie deficitu, ktoré treba riešiť, je trojnásobné.

Čo sme spravili...
Od začiatku sa museli riešiť naliehavé problémy, keďže sa zanedbala príprava rozpočtu, nesystémovo sa pristupovalo k povodniam, Slovensko potrebovalo vykrývať dieru v rozpočte pôžičkami v prostredí klesajúcej dôveryhodnosti krajiny.
+ Veľmi rýchlo sa pripravila novela zákona o hazardných hrách, ktorá umožnila národnej lotériovej spoločnosti Tipos financovať nielen šport a rockové hviezdy ale aj záchranné a zabezpečovacie práce a pomoc obetiam povodní. Na účet štátu prišlo prvých 20 mil. €, ďalších 20 príde postupne v splátkach.
+ V extrémne krátkom čase sa pripravil rozpočet verejnej správy na rok 2011, ktorý vytvára predpoklady k spomaleniu a zastaveniu hromadenia nového dlhu, ktorý najmä v posledných rokoch vlády Roberta Fica rástol neúmerným tempom.
+ Kroky za prvých 100 dní vlády vyslali dôveryhodný signál do zahraničia, ktoré odmenilo Slovensko tým, že mu požičalo 2 mld. € na 15 rokov za fixnú sadzbu pod 4,4 percenta. Dopyt po slovenských dlhopisoch viac ako dvojnásobne prekročil veľkosť emisie. Úrokové podmienky sú dokonca lepšie ako by zodpovedalo oficiálnemu ratingu Slovenskej republiky.
+ Slovensko zamietlo pôžičku Grécku a obhájilo tento postoj na európskej úrovni.
+ Začalo sa šetriť od najmenších položiek k veľkým. Napríklad:
- Zrušili sa nadbytočné predplatné na papierové vydania novín.
- Zrušilo sa účelové naťahovanie služobných ciest kvôli čerpaniu diét.
- Doteraz klesol počet pracovníkov ministerstva o 4,2 % (30 ľudí) a podobný počet odíde v krátkom čase. Z iných organizácií podliehajúcich rezortu stojí za zmienku predovšetkým redukcia stavu colníkov o cca 850 miest (z toho asi 600 reálne obsadených) z dôvodu racionalizácie práce a redukcie ich agendy (červená nafta).
+ V rámci testovania prebehli v septembri prvé elektronické aukcie na drobné kancelárske potreby. Postupne prechádzame na väčšie položky a už ideme obstarávať len elektronicky. Pritom vyzývame firmy, aby sa do tendrov hlásili, aby sa nám nestávalo to, čo nedávno, že sa nám do obstarávania neprihlásil nikto, lebo všetci relevantní hráči si mysleli, že ide o dohodnutú zákazku.
 
+ Z účtov v komerčných bankách sa stiahlo zhruba 900 mil. €, ktoré sa dali k dispozícii Agentúre pre riadenie dlhu a likvidity. Štát si vďaka tomu musí menej požičiavať a ušetrí na úrokoch zhruba 20 mil. € ročne.
+ Medzi veľkými položkami figuruje napríklad zrušenie zmlúv na dodanie niektorých neprioritných informačných  systémov, ako bol trebárs register číselníkov či cenový informačný systém, pričom v súčasnosti naďalej prebiehajú rokovania s dodávateľmi ďalších informačných systémov, kde sú cenové podmienky mimoriadne nevýhodné. Napríklad cena dodaných licencií je neraz štvornásobne vyššia ako bežná trhová cena a systém súčasne za vysokú sumu ponúka marginálnu pridanú hodnotu pre fungovanie úradu, keď rieši napríklad elektronizáciu dovolenkových lístkov alebo cestovných príkazov, čo naozaj nie je prioritný problém ministerstva.
- Kvôli zlému hospodáreniu bývalej vlády Roberta Fica musela nová vláda, bohužiaľ, pristúpiť k zvýšeniu niektorých daní („Ficova daň“), aby štát neskolaboval.

Čo chystáme...
+ V spolupráci s ostatnými ministerstvami hľadať systémové riešenia na ďalšie znižovanie deficitu a rozumnejšie nakladanie s peniazmi daňovníkov.
+ Stransparentniť prideľovanie štátnych dotácií tak, aby každý mohol na internete skontrolovať, kto dostal dotáciu, kto ju nedostal, a prečo.
+ Pripraviť elektronizáciu verejnej správy tak, aby z nej mali úžitok v prvom rade občania, nie dodávateľské IT firmy.
+ Urobiť zo Slovenska modernú a prosperujúcu krajinu, ktorá bude atraktívna pre tvorcov pracovných miest, príjemná pre občanov a nepriateľská pre korupciu a klientelizmus.

Martin Jaroš
Hovorca ministra financií