Späť Verzia pre tlač

MF SR sa zapojilo do projektu pre cezhraničné digitálne služby

03. 09. 2013

Ministerstvo financií SR sa v auguste 2013 zapojilo do pilotného projektu Európskej komisie „eSENS“ - Jednoduché Európske Sieťové Služby. Ide o jeden z najvýznamnejších európskych projektov, ktorého cieľom je uľahčiť prístup občanov a podnikateľov k elektronickým službám verejnej správy v rámci členských štátov EÚ.

Úlohou projektu e-SENS, ktorý zastrešuje veľké cezhraničné elektronické pilotné projekty, je zlepšovať a rozširovať už existujúce technické riešenia. Vďaka nemu si napríklad slovenská firma bude môcť založiť pobočku v niektorom členskom štáte EÚ a prostredníctvom plne digitalizovaných jednotných kontaktných miest môže jednoducho získať potrebné informácie o podmienkach, ktoré musí splniť, ako aj pomoc pri vypĺňaní online registrácie.

Projekt e-SENS prináša aj významné výhody pre bežných ľudí. Prepája vnútroštátne digitálne služby pre občanov, ktorí navštívia iný členský štát pracovne, z dôvodu štúdia alebo počas dovolenky. Zároveň sa má uľahčiť prístup k využitiu zdravotníckych služieb v zahraničí v prípade núdze a k využitiu právnych systémov únie.

Do projektu Európska komisia investuje počas troch rokov 13,7 milióna eur do ďalšieho rozvoja cezhraničných digitálnych verejných služieb. „Občania a podniky by mali mať možnosť vykonávať transakcie v rámci digitálneho jednotného trhu bez hraníc, v tom tkvie hodnota internetu," povedala podpredsedníčka Európskej komisie pre digitálnu agendu Neelie Kroes.

V rámci projektu e-SENS pracuje viac ako 100 partnerov z 20 krajín na rozvoji a realizácii hlavných prvkov, na základe otvorených noriem a špecifikácií v oblasti použitia elektronických občianskych preukazov, elektronického podpisu, elektronického doručovania dokumentov.

Tlačový odbor

Ministerstvo financií Slovenskej republiky