Späť Verzia pre tlač

Jednotný európsky priestor v oblasti eID a autentifikácie sa hýbe vpred

17. 04. 2014

Európska komisia koncom februára 2014 dosiahla dohodu, ktorá poskytne potrebný právny základ na dosiahnutie elektronickej identifikácie (eID) a autentifikácie v celej Európe pomocou využitia infraštruktúry projektu STORK 2.0. Dohodu privítala aj podpredsedníčka Európskej komisie a eurokomisárka pre digitálnu agendu Neelie Kroes a komisár Michel Barnier.

Z pohľadu projektu STORK 2.0, do ktorého sa zapojilo aj Ministerstvo financií SR v apríli 2012, tak následné schválenie návrhu nariadenia o eID a dôveryhodných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhu, predstavuje kľúčový míľnik na ceste k bezpečnej elektronickej identifikácii a autentifikácii v rámci krajín EÚ.

Cieľom tohto nariadenia, ktoré nadobudne platnosť 1. júla 2014, je rozšíriť využívanie elektronickej identifikácie a dôveryhodných služieb. Má ambíciu odstrániť bariéry v národných a cezhraničných elektronických transakciách zaručením ich právnej platnosti tak ako pri papierových procesoch.

Projekt STORK 2.0 odštartoval v roku 2012 ako veľký pilotný projekt s cieľom uľahčiť vytvorenie a zavedenie jednotného a udržateľného priestoru pre elektronickú identifikáciu a autentifikáciu a podporovať spoluprácu medzi verejným a súkromným sektorom.


Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR