Späť Verzia pre tlač

Parlament diskutuje o finančných zákonoch

18. 09. 2015

Národná rada dnes začala rokovať o sérii zákonov z dielne ministerstva financií. Celkovo budú poslanci diskutovať o 26 bodoch, z ktorých 14 legislatívnych návrhov je v prvom čítaní. Ide o zákony, ktoré prinesú zmeny v oblasti finančných trhov, či v daňovej legislatíve.

Novely predkladaných zákonov týkajúcich sa finančného trhu by mali priniesť vyššiu ochranu spotrebiteľov, zjednotenie a sprehľadnenie pravidiel pri poskytovaní úverov, ale aj implementáciu európskych smerníc.

Zákon o platobných službách reaguje na rozvoj finančného trhu a aktuálne potreby spotrebiteľov s dôrazom na zvýšenie transparentnosti a informovanosti. Zákon prináša tiež lacný platobný účet pre každého. Ľudia s najnižšími príjmami do 400 eur mesačne budú mať účet zadarmo a väčšina ľudí bude za takýto účet platiť maximálne tri eurá za mesiac. Podmienkou využitia týchto nových účtov, okrem už spomenutej príjmovej hranice pri účte zadarmo je, že klient nesmie mať okrem tohto účtu otvorený iný obdobný platobný účet. Naďalej však môže mať sporiaci účet, či vkladnú knižku.

Rozsah poskytovaných služieb v týchto účtoch je nastavený, tak ako to umožňuje smernica EU, ktorá účet určuje implementovať do národnej legislatívy. „Hovoríme o neobmedzenom poskytovaní služieb ako inkaso, trvalé príkazy, platby platobnou kartou, výbery z bankomatu, online prevody, vklady a výbery, vydanie jednej platobnej debetnej karty,“ povedal minister financií Peter Kažimír .

Zavedenie týchto účtov sa očakáva od začiatku budúceho roka. Vďaka novele bude jednoduchší aj prenos účtu. Zákon totiž ukladá bankám povinnosť, aby potrebné  zmeny pri prenose účtu urobili za klienta. Rozhodovanie o zmene banky by potom malo byť jednoduchšie.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR