Späť Verzia pre tlač

The Banker: Ján Počiatek je ministrom financií Európy 2008

07. 01. 2009

Prestížny britský mesačník zaoberajúci sa celosvetovými financiami od roku 1926 The Banker patriaci do skupiny Financial Times vyhlásil vo svojom januárovom vydaní ministra financií SR Jána Počiatka za „Najlepšieho ministra financií Európy za rok 2008“.

Minister Počiatek si ocenenie zaslúžil hlavne za zásadný prínos k prijatiu eura na Slovensku. The Banker ocenil aj prístup ministra financií ku konsolidácii slovenských verejných financií, čo umožnilo splnenie Maastrichtských kritérií a prijatie Slovenska do eurozóny ako prvého spomedzi krajín Višegrádskeho zoskupenia. Magazín vyzdvihol aj úsilie ministra o dlhodobú udržateľnosť slovenských verejných financií a dôveru, ktorú si tým v uplynulom roku získal na medzinárodných finančných trhoch.

Podľa editora magazínu The Banker Philipa Alexandra bolo ostatných dvanásť mesiacov búrlivých pre väčšinu ministrov financií na celom svete. The Banker preto v kontexte celosvetovej úverovej krízy a hrozby vysokej inflácie ocenil Počiatkovu obozretnú rozpočtovú politiku.    
 
Rozhodnutie udeliť cenu ministrovi Počiatkovi je výsledkom hodnotenia redakčného tímu časopisu The Banker, ako aj prieskumu medzi vplyvnými európskymi bankármi a ekonómami.

Celý článok obsahujúci vyhlásenie ocenenia: